ROZHOVOR S TOMÁŠEM MAGNUSKEM

1.5.2012

Herec, scénárista a režisér přijel mezi účastníky do kulturního domu Střelnice přímo z natáčení filmu Bastardi III. V hodinové besedě odpověděl na dotazy a představil průřez svou filmovou a pedagogickou tvorbou. Zde jsou některé z odpovědí. 

Co Vás vedlo k natočení filmu Bastardi?

Vyplynulo to z psaní knih a dramatické tvorby se žáky, se kterými jsem nacvičoval vystoupení. Tam vzniknul nápad  využít zkušenosti s převážně problematickou mládeží. Záměrem všech dílů Bastardů je upozornit, co by se mohlo stát, když se zruší speciální školy a žáci budou navštěvovat klasické základky.

Na kolik je v příbězích Bastardů zobrazena skutečnost a kolik tvoří fikce?

První díl je celý podle pravdy. Účinkují tam mí bývalí žáci, které jsem dostal v páté třídě. V některých případech jsem napsaný scénář doplňoval spontánním reakci dětí – neherců přím před kamerou.

Bastardi II jsou zcela podle mého scénáře. Ve třetím díle, který nyní natáčím, jsem zpracoval náměty od samotných učitelů, kteří s problematickou mládeží pracují.

Co rád jíte?

Nevybírám si, ale důležité je, aby jídla bylo hodně. Mým oblíbeným pokrmem, který si rád připravuji, je záhorácký závitek. Jsem asi jediným hercem, který občas sní i rekvizity.