Jaro, léto, podzim, zima, kdo by to v našich zeměpisných šířkách neznal. Ať už má nebo nemá globální oteplování na teplotu vliv, rozdíl mezi maximální a minimální venkovní teplotou v jednotlivých obdobích roku může přesáhnout i 50°C. Zvířata se umí změnám ročních období vhodně přizpůsobovat. Některé zvířata, hlavně ptáci, na jaře a na podzim migrují, jiná „převlečou“ dle potřeby svou srst a některá na zimu zalezou a přezimují v úkrytu před chladem. A co člověk? Naučil se na zimu oblékat, zatopit si a vyhřát si bydlení. Ale co v létě? Venkovní teploty v posledních letech dosahují často přes i 30°C.
Takové teploty dokáží městskou výstavbu vyhřát do nebezpečných teplot. Tady už hrozí člověku přehřátí a zdravotní problémy. Pryč je doba, kdy ženy používaly vějíře, kterými alespoň částečně vířily vzduch. Dnešní doba využívá techniku a na řadu v parném létě přichází ventilátory a klimatizace. Pracujete v prosklené budově, zaměstnavatel po vás chce, abyste pracovali v obleku a venkovní teplota se blíží ke 30°C? To je docela vražedná kombinace, pokud nemáte v budově funkční klimatizaci. A co v autě? Snažíte se řídit v rozpáleném autě s otevřeným okýnkem, nebo si chladíte klimatizací? Bez klimatizace už se dnes neobejdou třeba vlaky. Dávno je pryč doba, kdy jste si ve vlaku stáhli okýnko, vytrčili hlavu a nechali si větrem cuchat vlasy. Mrakodrapy, jejichž okna se nedají otevírat, by bez klimatizace taky fungovat nemohly.
A v Indii by vás překvapily nejen klimatizované autobusy, ale i klimatizované autobusové zastávky, u kterých řidič autobusu musí mistrně přistavovat. A co by byly krimi a horor filmy, kdyby se tam klimatizací neplížili zloději nebo nejrůznější zvířata a příšery, včetně Vetřelce. Mít klimatizaci Praha není rozhodně známka rozmazlenosti, ale čím dál víc potřebná nezbytnost proti přehřátí organismu.