Takže chcete mít vlastní business? Možná si myslíte, že být podnikatelem je cool. Možná je to vaše cesta za finanční svobodou. Nechci hodnotit vaši motivaci. Dobře si však srovnejte, čeho chcete dosáhnout a toho se držte, protože nic není zadarmo.
Nenechte se zmást sociálními médii. Cesta k úspěšnému businessu není jednoduchá. Štěstí vám může pomoci, ale bez práce to prostě nepůjde. Ale kdekoli je vášeň a znalosti, je i způsob, jak je finančně zúročit.
Následujícími tipy bych chtěl zdůraznit jen několik zásad, kterých je záhodno se (především v začátcích) držet:
· Nápad
Pravděpodobně už máte představu o tom, co chcete prodat, nebo alespoň o trhu, ze kterého si chcete „uloupit“ část koláče. Vybírejte si odvětví, ke kterému máte z jakéhokoli důvodu blízký vztah. Hledejte konkurenci, která se na tomto trhu nachází. Zjistěte, co můžete udělat lépe. Bez ustání googlete.
Další možností je otevřít franšízu již založené společnosti. K zakoupení licence je však třeba větší finanční obnos.
· Průzkum trhu
Proveďte průzkum trhu. Má někdo v reálném světě vůbec zájem o potencionální produkt produkt? O svém nápadu mluvte. S cílovkou, s kýmkoliv. Vyhněte se tajnůstkaření, váš nápad vám stejně nikdo neukradne. Zpětná vazba je pro podnikání absolutně zásadní.
Nezapomínejte, že podnikatel je ten, kdo identifikuje problém, vyřeší ho a nechá si za to celé zaplatit.
· Business plán
Vytvořte si business plán. Nemusí to být šílená encyklopedie podnikání rozsahu středověkého románu. Pro začátek postačí i zkrácená forma na jeden list papír (takzvaný lean canvas).
· Začněte v malém
Vložit peníze do nejasného projektu a modlit se, aby všechno vyšlo? Blbost. Získejte předobjednávky. Testujte trh. Utvořte si seznam potencionálních zákazníků.
Samotné založení firmy je až finále celého procesu! To platí dvakrát, pokud startujete s minimem prostředků.