Pokud toto čtete u televizního pořadu, stramování a píšete u toho nákupní seznam svému partnerovi, možná by bylo dobré přestat. Při multitaskingu jsou lidé méně efektivní. Váš mozek dokáže najednou dělat jen jednu věc, pokud multitaskujete, donutíte ho odrážet se sem a tam, což mozku způsobuje veliký stres. Hladiny kortizolu stoupají a příliš mnoho tohoto hormonu je toxické pro nervové funkce. Navíc úkoly, které děláte najednou, nakonec nikdy neukončíte a pocit úspěchu, který poskytuje dopamin, se nedostaví. To stejné platí například i při učení.
Hrajte hry
Některé hry můžou vám nebo třeba i vašim dětem poskytnout mentální podporu. Podle studie z Technologické univerzity v Nanyang v Singapuru hráči, kteří hráli logickou hru založenou na fyzice, vylepšili svoji vnitřní koncentraci, dovednosti v přepínání úkolů, soustředění se na nové úkoly a přizpůsobili se novým situacím více než ti, kteří hráli jiné typy videoher.
Mějte stres pod kontrolou
Každodenní procházka po městě či po sídlišti, pravidelná masáž, relaxace, čtení knih či meditace dokáže udržet váš mozek zdravý, bystrý a vyrovnaný. Kromě toho tyto činnosti vám pomohou lépe se vypořádat s právě probíhajícím stresem. Dlouhodobý stres totiž zvyšuje hladinu kortizolu, který je vylučován v krátkodobých paměťových oblastech mozku.
Pijte červené víno
Studie, které spojily červené víno se zdravým srdcem, se staly dost populární. Nyní německá studie naznačuje, že by pravidelné pití červeného vína mohlo také pomoci vašemu mozku. Vědci zjistili, že lidé, kteří zvýšili příjem resveratrolu, antioxidantu v červeném víně, borůvkách a hořké čokoládě, zlepšili své schopnosti vytvářet nové vzpomínky.
Naučte se hrát na hudební nástroj
Vědci zjistili, že proces učení se hrát na hudební nástroj mění (v pozitivním slova smyslu) mozkové vlny způsobem, který zvyšuje vaše poslechové a sluchové dovednosti za velice krátkou dobu. Tato změna v mozkové činnosti vám může pomoci zachovat si poslechové schopnosti a odvrátit kognitivní poklesy související s věkem.